Welcome to CONTEMPORARY WORLD ARCHITECTURE

  Welcome to CONTEMPORARY WORLD ARCHITECTURE
  
   
 
   

 

 

 

 

[Hit Counter]

 

 

 

 

 

 

 

کتابهای جدید محا شلمانی در سال 1390

 

معرفی هفت معمار+ DVD نرم افزار

چاپ سوم

مقدمه مولف ( چاپ سوم)
کتاب حاضر و دی وی دی برنامه آن برای اولین بار در دنیای معماری تهیه شده که به منظور آشنایی اساتید محترم و دانشجویان رشته های معماری و عمران با آثار هفت معمار شناخته شده در جهان حاضر می باشد .
يكي از مشكلات امروزه ما در عرصه معماري ايران ، نبود اطلاعات به روز درباره ي معماري معاصر جهان به زبان فارسي مي باشد و به همين دليل طرحهاي معماران ايراني در مسابقات بين المللي معماري جهان در مراحل نهايي مسابقات قرار نمي گيرد ؛ متأسفانه در ايران كه زماني هر شهر داراي چند نشانه ي شهري بوده است هم اكنون نشانه ي شهري جديدي در ماركت جهاني نداريم ؛ به همين دليل بر آن شدم كه كتاب حاضر را تأليف نمايم .
در کتاب خواننده با آثار هفت معمار صاحب سبک در دنیای معماری آشنا می شود که آنها طراح انواع ساختمانها ، ایستگاه های مترو ، استادیوم ها، پل ها ، فرودگاه ها ، موزه ها و... بوده که بناهای مورد نظر در فازهای اولیه معماری و سازه می باشند ، یا در حال ساخت یا اينكه ساخته شده اند ؛ طبعا ً این اطلاعات به روزترین اطلاعات حداقل در زمینه معماری می باشد. خوانندگان کتاب با توضیحات یک بنا ( هزینه،مدت زمان ساخت و جزییات پروژه ) آشنا مي شوند .
دي وي دي برنامه همانند كتاب داراي هفت بخش مي باشد كه هر يك از اين بخش ها يك سري از آثار منتخب آن معمار بوده كه در كتاب ذكر شده است و كاربر با مشاهده بخش های مختلف دي وي دي برنامه که به دو زبان فارسی و انگلیسی می باشد (فلش جزییات بناها ، ویدئو کلیپ عکس ها(2460 عکس) ، انیمیشن بناها ، فیلم ساختمان ها(117 ويدئو کلیپ) با آثار آنها آشنا شده و در آخر اگر اطلاعات فوق کافی نبود به سایت کتاب (WWW.MAHA-SHALMANI.COM) مراجعه و مطالب به روزتر را مطالعه نموده و با طراحی جدید این بناها ، ابداع سبک های جدید و منسوخ شدن بعضی از آنها در دنیای معماری آشنا می شود؛ این امر موجب آشنایی اساتید و مهندسان امروزی سرزمین ایران از جديد ترين اطلاعات معماري مي شود و از طرفی دیگرباعث ممانعت دولت جمهوری اسلامی از سرمایه گذاری روی طرح ها و پروژه هايی که در دنیا منسوخ شده می نماید که طبعاً این امر از هدر رفتن سرمایه های مملکت عزیزمان جلوگیری کرده و باعث پیشرفت معماری ایران می شود .
در چاپ سوم کتاب ایرادهای چاپ اول و دوم برطرف و در ویرایش جدید مطالب به همراه تصاویر جدیدتر بهره گرفته شده است ، همچنین پروژه های جدید معماران تا سال 2020 میلادی قرار گرفته است .
 

معماری دینامیک به همراه دی وی دی نرم افزار

مقدمه کتاب

کتاب حاضر و دی وی دی برنامه آن برای اولین بار در دنیای معماری تهیه شده که به منظور آشنایی اساتید محترم ، دانشجویان رشته های معماری و عمران ، و شاغلین ارشد حوزه ساخت و ساز با یکی از بخش های معماری معاصر جهان تحت عنوان معماری دینامیک می باشد .
می توان گفت ریشه معماری دینامیک ، معماری پویا و یا معماری متحرک از زمان شکل گیری در ورودی و پنجره های بناهای باستانی شکل گرفته است . سپس این معماری در بناهای آسیاب های بادی نمایان تر شده است ؛ به طوری که ایرانیان اولین کسانی بودند که در حدود سال 200 قبل از میلاد مسیح برای آردکردن غلات از آسیابهای بادی بهره گرفته اند.
معماری دینامیک در طول زمان با تکنولوژی به خوبی پیش رفته و با معماری معاصر توسعه یافته است. معماری دینامیک روزی برای آردکردن غلات امروز برای تامین انرژی ! البته در دوران معاصر راه های زیادی برای این امر پیموده شده است . در کتاب خواننده با این راه از باستان تا سال 2040 میلادی آشنا می شوند . آثار کتاب شامل پروژه های کوچک ، متوسط ، بزرگ ، خیلی بزرگ می باشد . تنوع پروژه ها از یک خانه کوچک تا یک شهر می باشد . بناهای معماری دینامیک بسیار جذاب و دیدنی بوده که شهرهای مهم دنیا به دنبال ساخت آنها می باشند . به گفته معمار مشهور امریکایی تام مین معماری یک ورزش در مسافت طولانی است. شما فکرتان را بر روی آن می گذارید و 30 سال با آن همراه می شوید، تا اینکه کمکم در این رشته راه می افتید. برای این منظور با زندگی نامه معمار تاثیر گذار در معماری دینامیک به نام یان کاپلیکی آشناترمی شویم . همچنین در این کتاب برای اولین بار یکی از تاثیرگذارترین معمارهای این حوزه به نام مایکل یانتزن معرفی می شود . علاوه بر اینها بناهایی با امکان سنجی در ایران به صورت اجرایی معرفی گردیده اند که در انتها با بررسی دی وی دی می توانند کمک خوبی در این زمینه باشند .
دی وی دی کتاب نیز شامل هفده کلیپ و فیلم حرفه ای راجب آثار مطروحه می باشد . این بخش ها مراحل طراحی تا اجرا ، توصیف پروژه ، مصاحبه با معمار راجب بنای موجود و .... را در بر دارند .
جنگها در جهان امروز ، جنگ انرژی است . هزینه پایین انرژی در ایران یکی از دلایل بی توجهی به علوم حوزه تامین انرژی شده است .
روزی پایه ریزی ساختمان ها در ایران بر اساس احترام و بهره گیری از طبیعت بود ، که امروزه دیگر در ایران جایگاهی ندارد . امروزه تامین انرژی کل بنا توسط خود بنا امری امکان پذیر بوده و در ایران به علت به روز نبودن اطلاعات در حوزه ساخت وساز به امری محال می ماند . روزی از این سرزمین گرانمایه های بی نظیری خارج شد و جهان زمان خود را تصقیر کرد . حال همان گرانمایه ها در جهان چرخیده اند و به شکلها و عناوین دیگری باز گشته اند . ما باید دوباره به اطرافمان بنگریم به طوری که چیزهای با ارزشی کنارمان قرار دارد و ما آنها را نمی بینیم . برای ساخت آینده باید گذشته ، حال و آینده را دید و با بهره گیری از عناصر بومی به سوی آینده با تلاش پیش رفت .
آشنایی با علم معماری دینامیک می تواند کمک شایانی به ساخت بناهای این عرصه در کشور عزیزمان ایران کند . این معماری حداقل می تواند در زمینه تامین انرژی تایین کننده باشد . در نهایت این آشنایی از هدر رفتن سرمایه های مملکت عزیزمان جلوگیری کرده و باعث پیشرفت معماری ایران می شود .
محمد حسین احمدی شلمانی ( محا شلمانی )

 

معماری معاصر فضاهای آموزشی

ایران باستان تا معاصر جهان

مقدمه کتاب

کتاب حاضر برای اولین بار در دنیای معماری تهیه شده که به منظور آشنایی اساتید محترم و دانشجویان رشته های معماری و عمران با آثار تاریخی مدارس ایران و فضاهای آموزشی معاصر جهان در تمامی مقاطع می باشد. روزگاری اولین مراکز تدریس در سرتاسر جهان در ایران شکل گرفت و حتی در دوره های بعد اولین دانشگاه جهان ، گندی شاپور در ایران بنا شد و حتی در دوره اسلامی جنبش های متعدد علمی در سرتاسر ایران آن روزها رقم خورد و شهرک های دانشگاهی شکل گرفتند . ولی امروزه در ایران ساختمان هایی تحت عناوینی همچون مهدکودک ، مدارس ابتدایی ، راهنمایی ، دبیرستان و دانشگاه ساخته می شوند که از لحاظ معماری هیچ جایگاهی در سطح بین الملل ندارند . این مراکز آموزشی آینده جامعه را رقم می زنند ؛ پرورش تربیت چشم انداز ، اگر به غیر رویکرد ساخت آینده کشور توسط آنها نگریسته شود ، آینده چندان روشن نیست . فقط این مراکز با تابلو یا سر در ورودی می توان فهمید کاربری آموزشی دارد . کودک تا دوران فارغ التحصیلی از دانشگاه در این فضاهای مجهول رشد کرده بی آنکه ببینیم این فضاها چه تاثیری مخربی در شکل گیری شخصیت نسل فردا دارد همچنان بدون برنامه مدونی به ساخت وساز ادامه می دهیم .
يكي از مشكلات امروزه ما در عرصه معماري ايران ، نبود اطلاعات به روز درباره معماري معاصر فضاهای آموزشی به زبان فارسي مي باشد و به همين دليل طرحهاي با کیفیت بسیار پایین در ایران به عنوان مهدکودک ، مدارس ابتدایی ، راهنمایی ، دبیرستان و دانشگاه ساخته می شود .
خواننده در کتاب با آموزش و پرورش از منظر فلسفه و نظریه های آن بصورت پایه ای آشنا گشته و هدف نهایی آن را درک می کند . سپس با تاریخچه آموزش و پرورش در ایران باستان توسط بهترین مورخین و ایران شناسان از هرودوت تا سن آشنا شده و در گام بعدی مخاطب از دیدگاه علم درباره چگونگی فضاهای آموزش و پرورش در جهان معاصر آشنا می شود . در سه فصل گذشته مخاطب با فلسفه ، تاریخ و علم معاصر که تاکنون در کتب کاربردی معماری دیده نشده آشنا می گردد . سپس به تاریخچه دوران اسلامی ، سبک وگونه شناسی فضاهای آموزشی در ایران به تفصیر می پردازیم .
در فصل معرفی مدارس ایران مخاطب با بهترین آنها در سرتاسر ایران زمین با توضیحاتی از دیدگاه معماری توسط پلانها و تصاویر آشنا می شود . هر چند تعداد مدارس تاریخی منحصر به فرد ایرانی آن چنان زیاد است که فقط در قالب چند ده کتاب می گنجد ولی آثار مطروحه در کتاب را می توان به عنوان الگویی تاریخی و اقلیمی در طراحی های امروزی به کار برد و در گام بعدی برای مطالعه بیشتر راجب این بناها لیستی از مدارس ایران گنجانده شده است . در فصل بعدی با مبانی طراحی معماری مهد کودک و چگونگی طراحی با معرفی بهترین مهدکودک های جهان معاصر که الگوهایی منحصر به فردی به مخاطب ارایه می دهند ، آشنا می شویم .
در فصل فضاهای آموزشی معاصر جهان که آخرین فصل کتاب است مخاطب با منحصر به فرد ترین بناهای جهان معاصر و آینده از قبیل مدرسه ابتدایی ، دبیرستان ، کالج ، آکادمی ، دانشگاه ، ساختمان های آزمایشگاهی ، تحقیقاتی ، ورزشی ، تفریحی و ... آشنا می گردد . تعداد پروژه های مطروحه در کتاب 98 اثر می باشد . توضیحات راجب این آثار به گونه ای است که مناسب گروه معماری و عمران می باشد .
آشنایی با تاریخ، هنرهای باستان و معماری گذشته ایران می‌شود باعث می شود هنر و معماری را دوباره کشف کنیم و با رویکردی جدید از آن در طرح‌هایمان استفاده کنیم. این کتاب هم در اصل همین روش را پیموده است بطوریکه ما از باستان تا معاصر و آینده جهان معماری آشنا می شویم. فقط ما با حفظ سنتهای کهن می‌توانیم به سوی آینده گام برداریم. امروزه در معماری معاصر جهان عنصری مهم تر از تاریخ نداریم و یا اگر عنصری هم باشد تاریخ از آن کم تر اهمیت ندارد. ما هم می‌توانیم با شناخت فرهنگ باستانی خودمان در ایران و فرهنگ به جا مانده از ایران در سرزمین‌های دیگر به فرهنگ و معماری در خور نام ایران برسیم.برای ساخت آینده باید از امروز تلاش کرد ، باید دوباره با دیدگاهی نو به اطرافمان بنگریم ، برای خلق آینده ای که با تاریخ و فرهنگ و هویت ایران با تکنولوژی معاصر پیوندی پایدار داشته باشد .

محمد حسین احمدی شلمانی ( محا شلمانی )

 

معماری معاصر مساجد همراه با دی وی دی نرم افزار


 

مقدمه مولف

کتاب حاضر و دی وی دی آن برنامه آن برای اولین بار در دنیای معماری تهیه شده که به منظور آشنایی اساتید محترم و دانشجویان رشته های معماری ، هنر و عمران با آثار مساجد جهان از شکل گیری تا بناهای معاصر آن می باشد .
يكي از مشكلات امروزه ما در عرصه معماري ايران ، نبود اطلاعات به روز درباره معماري معاصر مساجد به زبان فارسي مي باشد و به همين دليل طرحهاي با کیفیت بسیار پایین در ایران به عنوان مسجد ساخته می شود . متأسفانه در ايران كه زماني هر شهر داراي چند مسجد معروف بوده است هم اكنون مساجد معروف معاصر در ماركت جهاني نداريم ؛ به همين دليل بر آن شدم كه كتاب حاضر را تأليف نمايم .
در کتاب ابتدا لیست مساجد و مناره های ایرانی قرار گرفته است. به راستی هر فعال با حوزه معماری و ساخت و ساز چند مسجد تاریخی را بازدید کرده است؟ یا در شهر محل زندگی خود مان چند مسجد تاریخی را بازدید کرده ایم ؟ مساجد تاریخی ایران در عصر ما بخاطر توسعه شهر عمدتا در مناطق قدیمی شهر قرار دارند و دسترسی به این قبیل بناها طبعا سخت تر است ؛ ولی این امر یکی از دلایل فراموشی این بناها در معماری امروز ایران است. به همین دلیل این لیست ها در ابتدای کتاب جای گرفتند .
فصل شهر ایرانی رویکرد جدیدی نسبت به بنای نیایش و شهر ایرانی ارائه می دهد . قبل از اسلام شکل شهرهای ایرانی بر پایه باورهای مردم شکل می گرفت به عنوان مثال مدرسه(مکانی برای یادگیری علم بوده است) با بازار شهر ( که در هر صورت دروغ رد و بدل می شده است ) فاصله ای فاحشی داشته اند. دلیل فاصله این دو مکان بر این باور استوار بود که علم و دروغ هیچ سنخیتی با هم ندارند ! ایده نظری تبدیل به ایده ای عملی شده و شهرهای ایرانی شکل گرفته اند.مرکز نیایش در گذشته های دورتر و دوران بعد از آن آتشکده ها مرکز شهر را تشکیل می داده است و پس از اسلام اغلب آتشکده ها تبدیل به مساجد جامع شده اند ؛ بنای نیایش در ایران همیشه در قلب شهر جای داشته است ولی امروزه به کل فراموش شده است . اندیشه در شکل گیری بافت شهر و شکل شهرسازی در ایران باستان نیاز به کاوشی دوباره دارد.
فصل بعدی شامل رابطه بین هنر و دین و نظر فلاسفه می باشد . در این فصل مخاطب با اصول و مبانی فلسفه هنر در اسلام ، خط قرمزها وزیبایی شناسی اسلامی از دیدگاه افراد صاحب اندیشه در دنیای قدیم و جدید آشنا می شویم . که این آشنایی فلسفه ساخت بنا در جهان اسلام را برای ما تشریح می کند . تا به حال از این دیدگاه در کتاب های چند دهه گذشته ایران مطالبی مشاهده نگردیده است ؛ لذا در جهان معماری معاصر اگر معمار خطی بدون تفکر کشیده و آن را اجرا کنند آن اثر نه معماری است و نه هنر ؛ ولی ما در ایران برای پشت ساخت بناهایمان ، همیشه تفکری نهفته بوده است به غیر از امروز که بناها بدون تفکر طراحی و اجرا می شوند . لذا این بخش کمک شایانی در اندیشه شکل گیری بناها و تزیینات اسلامی برای طراحان می کند .
در فصل پیدایش مسجد،ریشه ها و عناصر تقریبا مخاطب با تمامی بخش های بنای مسجد از ریشه تا شکل گیری و جایگاه در جهان معاصر آشنا می شود . این فصل در اصل شروع مبانی طراحی مسجد می باشد . در فصل گونه شناسی مساجد ایران این بناها از لحاظ معماری به تفکیک شرح داده شده اند . در گام بعدی اماکن مذهبی و زیارتی ایران به تفکیک استانها شرح کلی از آنها داده شده است . سپس گلچین مساجد ایرانی به لحاظ حیات معماری در جهان امروز تفکیک و هر مسجد به طور کامل از معماری تا تزیینات شرح مفصل داده شده است . سپس در گام بعدی اعجاز در معماری مساجد ایرانی از نظر کابردی به نقش عناصر و عوامل خاص در این بناها می پردازیم ؛ این فصل می تواند یکی از بهترین منابع برای طراحی های امروزه در ایران باشد .
حال که مخاطبین به کل با معماری مساجد ایران آشنا شده اند در فصل بعدی مساجد کشورهای دیگر قرار داده شده است . این فصل از ریشه تا شکل گیری و جایگاه در جهان معاصر مساجد دارای حیات معماری در جهان امروز تفکیک و هر مسجد به طور کامل از معماری تا تزیینات شرح مفصل داده شده است . همچنین بناهای مطروحه از کشورهای صاحب سبک و انئیشه در معماری اسلامی انتخاب شده اند . یک سری از بناهای این بخش در طول دوران و حتی معاصر مرمت و گسترش یافته اند و رویکردی برای مرت و توسعه با حفظ بنای قبلی به ما ارایه می دهد .
در فصل آخر مخاطب با مساجد معاصر جهان آشنا می شود ؛ بناهای این بخش با امکان سنجی برای ایران امروز انتخاب شده اند ؛ آثار مطروحه در فازهای اولیه معماری و سازه می باشند ، یا در حال ساخت یا اينكه ساخته شده اند ؛ طبعا این اطلاعات به روزترین اطلاعات حداقل در زمینه معماری می باشد. متاسفانه نه در توسعه بناهای گذشته موفق بوده ایم و نه در معماری معاصر مساجد ؛ لذا کتاب حاضر می تواند منبعی مناسب برای آشنایی تا طراحی و اجرای مساجددر سرتاسر ایران باشد .
دي وي دي برنامه شامل 15 فیلم که تا کنون بالای 90 درصد آن دیده نشده و راجب آثار منتخب مساجد كه در كتاب ذكر شده است می باشد . و كاربر با مشاهده بخش های مختلف کتاب و دي وي دي برنامه با مساجد آشنا شده و در آخر اگر اطلاعات فوق کافی نبود به سایت کتاب (WWW.MAHA-SHALMANI.COM) مراجعه و مطالب به روزتر را مطالعه نموده و با طراحی جدید این بناها ، ابداع سبک های جدید و منسوخ شدن بعضی از آنها در دنیای معماری آشنا می شود؛ این امر موجب آشنایی اساتید و مهندسان امروزی سرزمین ایران از جديد ترين اطلاعات معماري مي شود و از طرفی دیگرباعث ممانعت دولت جمهوری اسلامی از سرمایه گذاری روی طرح ها و پروژه هايی که در دنیا منسوخ شده می نماید که طبعا این امر از هدر رفتن سرمایه های مملکت عزیزمان جلوگیری کرده و باعث پیشرفت معماری ایران می شود .
محمد حسین احمدی شلمانی ( محا شلمانی )

 
89.
2.7

90,5,16

دوشنبه 16 مرداد

محمد حسین احمدی شَلمانی
 Mohammad hossein ahmadi shalmani (MAHA-SHALMANI)   

       INFO@MAHA-SHALMANI.COM

 
 

روز جهانی معماری سوم اكتبر برابر با يازدهم  مهرماه از سوی اتحادیه بین‌المللی معماران    (UIA)، روز جهانی معماری و از سوی سازمان ملل، روز اسكان بشر، نام‌گذاری شده است.  شعار این روز در سال   جاری مشاركت در شهر 
(Sharing The City)      می‎ باشد.
 


با بزرگان معماری

معماری یک ورزش در مسافت طولانی است. شما فکرتان را بر روی آن میگذارید و 30 سال با آن همراه میشوید، تا اینکه کمکم در این رشته راه میافتید.  تام مین

هر موقعیت جدید، مستلزم یک معماری جدید است.  ژان نوول

من زمانی که روی حل یک مسأله کار میکنم، هرگز در مورد زیبایی راهحل آن فکر نمیکنم. من تنها به این میاندیشم که چگونه مسأله را حل کنم. اما بعد از حل مسأله،اگر راهحل بدست آمده زیبا نباشد، می فهمم که این راه حل اشتباه است.  ریچارد باكمینستر فولر

مصالح دنیای خاص خود را دارند. با چگونگی قرار دادن آنها در كنار یكدیگر و نیز علائمی كه از طریق بافت و رنگ آنها بدست میآید، زبانی حاصل میشود كه میتواند مكمل اندیشه  و راهگشای معماری باشد. ماريو بوتا 


                                           Home | Exhibitions  | The Bookcase  | News Architecture | Projects | Gallery | Links | Contact


 

Copyright  2007-2011, maha-shalmani.com,all right reserved

استفاده از مطالب این سایت با کسب اجازه کتبی و ذکر منبع بلامانع است. ل

 zz